Mezinárodní aktivity

Vydejte se s Brontosaurem pomáhat do světa!
  • Čeština
  • English

Dobrovolnictví u krajanů v Rumunsku


Pojeďte s námi na cestu do české historie, poznat život krajanů a nádherný kus země u srbských hranic.

Kde? Rumunsko- Banát, česká krajanská vesnice Gerník (Garnic)

Kdy? UŽ 8.-14.6.2014

Co? Dobrovolnický tábor na pomoc místním

KDY?

8.-14.6.2014, s možností prodloužení

KDE?

Rumunsko- Banát, česká krajanská vesnice Gerník (Garnic)

Český Banát v Rumunsku je místo, kam před 200 lety odešli krajané z Čech za příslibem lepšího živobytí a kde založili několik ryze českých vesnic. Díky své izolovanosti se zde česká komunita udržela až do současnosti a udržela si nejen původní český jazyk ale i ostatní tradice a zvyky, které si přinesli ze své staré vlasti. Tyto věci se však díky vlivům globalizace rychle mění, proto neváhejte.

O CO JDE?

Dobrovolnický tábor na pomoc místním lidem se sezónními pracemi

Základní obživou místních je zemědělství, proto většinu času tráví prací v hospodářství, často ještě tradičními způsoby za použití základních nástrojů, jednoduché mechanizace a zvířecí síly. Banát bohužel v posledních letech trpí vylidňováním, kdy zejména mladí lidé odcházejí hromadně za prací do Čech a na hospodářství tak zůstávají rodiče a příbuzní sami. Jelikož starost o hospodářství zahrnuje často fyzicky náročné činnosti, rádi přijmou dobrovolnou pomoc.
Do pomoci Banátu jsou zapojeny různé organizace, především Člověk v tísni, Duhový skřítek aj., které realizují dlouhodobé projekty, zaměřené na vznik nových pracovních míst pro krajany. Snažíme se tyto projekty doplnit také o přímou dobrovolnickou pomoc obcím a rodinám, které o ni projeví zájem. Tato pomoc může být přínosem pro obě strany, místním se aspoň zčásti ulehčí a aktivní lidé z Čech mají možnost poznat tradiční život krajanů pomocí bezprostředního zážitku, ne pouze zpovzdálí jako obyčejní turisté.

Odměnou dobrovolníkům tak může být upřímná vděčnost místních, nahlédnutí do zákulisí tradičních krajanské domácností, možnost být při tradičních činnostech jako výroba sýra, pečení chleba, mlácení obilí, mletí mouky, práce s koňmi apod., pozvání na společné jídlo (výborná domácí strava), možnost si popovídat o všem co vás zajímá …

DSCF7229u

CO BUDEME DĚLAT MY?

Menší i větší sezónní práce – sečení trávy, sušení sena, příprava dřeva na zimu, „sociální“ práce (povídání s místními), drobné opravy a pomoc v domácnosti, příprava expozice chystaného muzea

V období června jsou nejčastějšími pracemi hospodáře sečení trávy a sušení sena. Později pak nastupuje sklizeň a mlácení obilí (banátsky „vršení“). Průběžně se také připravuje dřevo na zimu a provádějí další činnosti (nátěry, opravy,…)
Objem a druh těchto prací hodně závisí na počasí a zájmu místních.

Další činnosti se týkají například pomoci při budování muzea krajanů, pomoci při rekonstrukci objektů v obci, revitalizaci veřejných prostranství, rozličných dalších polních pracech apod. Vítáme i zájemce o sociální práci se starými a osamělými lidmi a rovněž mediky.

V letošním roce se bude pravděpodobně připravovat i expozice v budovaném muzeu na Gerníku, proto na akci uvítáme lidičky studující nebo pracující v oborech muzeologie, etnologie apod., případně se zájmem o tyto věci. Tuto skutečnost prosím nezapomeňte případně uvést do přihlášky, při výběru budete mít přednost 😉

UBYTOVÁNÍ A STRAVA?

Ubytování bude zajištěno společné ve škole, spaní na dřevěných podlahách ve vlastním spacáku, či v zahradním altánu. Stravu si zajišťuje každý sám, možné je vytvoření stravovacích skupin, rozdělení služeb apod. Měl by být k dispozici plynový vařič (bude upřesněno). Potraviny je možno bez problémů dokoupit přímo na místě, buď od místních (mléko, sýry), je zde i obchod a pekárna. Při práci v rodinách dostanete většinou stravu odměnou přímo tam. V případě zájmu bude možno zajistit také výbornou stravu za rozumný peníz u místního pana pekaře.

Pro náročné je možné zajistit komfortnější ubytování v soukromí za cca 100-300Kč/os/noc.

KUDY?

Dopravu si zajišťují účastníci sami. Možností je mnoho- vlakem/autobusem, autem, stopem, na kole, na kanoi po Dunaji …;-)  Nejlépe vychází cesta vlakem a místním autobusem (cca 2000 Kč zpáteční cesta, při více lidech na jízdenku i méně). Spoje jezdí do městečka Nová Moldava (Moldova Noua), odtud buď pěšky cca 15 km, nebo mikrobusem (ve všední dny).  Jezdí sem i přímý autobus z Čech do Sv.Heleny (cca 2600 Kč zpáteční cesta). Autem je to cca 800 km jedna cesta (z Brna), po Rumunsku je potřeba počítat s horšími cestami i značením. Více info je na www.banat.cz , případně poradíme konkrétní možnosti, aktuální odjezdy apod.

CO S VOLNÝM ČASEM?

Banát je malebnou a málo osídlenou podhorskou krajinou pokrytou hustými listnatými lesy, pastvinami a prořízlou hlubokými karpatskými údolími. Kromě toho je to i zčásti krasová oblast, kde se nacházejí stovky jeskyní, závrtů, vyvěračky, vápencové skály a krasová údolí. Vše je ohraničeno tokem Dunaje sevřeným soutěskou na hranicích se Srbskem. Je zde tedy mnoho možností k výletům, toulat se dá po dalších českých vesnicích, stopách lesních železnic, na okraji oblasti jsou bývalé římské termální lázně apod. Návštěva Banátu se dá samozřejmě výhodně propojit i s další cestou po Rumunsku či okolí.

Nebudeme organizovat speciální doprovodný program, nicméně podle situace a zájmu bude možnost realizovat výlety po vsi i zajímavostech okolí s případným komentářem, návštěvu u místních řemeslníků apod.

VŠE CO POTŘEBUJETE, UŽ UMÍTE!

Nejsou potřeba žádné specifické znalosti, zkušenosti nebo dovednosti. Požadujeme jen ochotu pracovat a přiložit ruku k dílu podle aktuální potřeby. Pobyt může být zajímavý pro všechny, které zajímá česká historie a zvyky, tradiční způsoby hospodaření i prosté romantiky, kteří rádi objevují zapadlé kouty karpatských krajin. Ve vesnicích se domluvíte česky, v okolí se bude hodit několik základních rumunských slovíček…

 

KOLIK NÁS POJEDE?

předpoklad je do 15 lidí.

DSCF5975u

BEZPEČNOST  A ZDRAVÍ:

Účastníci se HELP-CAMPU účastní na své riziko. Oblast českých vesnic je zcela bezpečná a pohodová, s běžnými cestovatelskými riziky se můžete setkat v okolí. V horách se vyskytují větší zvířata jako vlci, medvědi, ovčáčtí psi (podobně jako kdekoli jinde v Karpatech). Není třeba žádné speciální očkování. Kriminalita i zdravotní rizika jsou minimální.

 

CO S SEBOU?

Nezapomeňte lékárničku, pracovní oděv a pracovní rukavice, je třeba také počítat s intenzivním balkánským sluncem.

 CHCEŠ JET? AKORÁT NEVÍŠ JAK NA TO?

Máte-li zájem zúčastnit se již 4. ročníku HELP-CAMPU v Banátu, napište na mkoudy[zavináč]centrum.cz. Budeme vás kontaktovat s podrobnějšími informacemi. Akci organizuje Martin Koudelka, (tel. 604 189 765).

This entry was posted in AKTUÁLNÍ PROJEKTY, Rumunsko. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

Podporují nás

Erasmus+ Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Ministerstvo zahraničních věcí